Saavutettavuus-avustimet
Siirry pääsisältöön
Jaa artikkeli

Kaakkois-Suomeen mahdollisesti lisärahaa pieniin liikennehankkeisiin

”Uudistuva ja osaava Suomi 2021-2027” -ohjelman seurantakomitea käsitteli kokouksessaan 28.11.2024 ns. joustovarauksen kohdistamisesta Kaakkois-Suomeen. Esitys mahdollistaisi pienimuotoisten liikenneinfrastruktuurihankkeiden myös Kaakkois-Suomessa (Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa). Esitys kytkeytyy itäisen Suomen ohjelmaesitykseen, jossa on todettu Kaakkois-Suomen käytössä olevan EAKR-rahoituksen ja -toimenpidevalikoiman olevan muuta itäistä Suomea suppeampi. Esitetty rahoitus olisi erittäin tärkeää mm. Kymenlaakson investointien sekä matkailun kannalta. Kymenlaaksossa toivotaan, että Kaakkois-Suomen ja kansallisen tason poliittisten päätöksentekijöiden tahtotila on asian läpiviemiseksi riittävän vahva.

Asia etenee nyt jatkovalmisteluun – kuitenkin sillä edellytyksellä, että kansallisessa päätöksenteossa kasvatetaan Kymenlaakson ja Etelä-Karjalan EAKR-myöntövaltuuksia. Ohjelmateknisesti muutos tarkoittaisi toimintalinjan 3 avaamista rajatusti myös siirtymäalueiden käyttöön, kun se tähän asti on ollut ainoastaan Itä- ja Pohjois-Suomen maakuntien saaman pohjoisen harvan asutuksen rahoituskehyksen piirissä. 
Poikkeuksellisesti seurantakomitea äänesti asiasta, ja yli kahden kolmanneksen kannattaessa ohjelmanmuutosta. Esitys joustovarauksen käytöstä – sisältäen mahdollisen ohjelmanmuutosesityksen – etenee kansallisen käsittelyn jälkeen komissioon maaliskuun 2025 loppuun mennessä.


| Pia Hurtta | Ajankohtaista