Saavutettavuus-avustimet

Skip to main content
Jaa artikkeli

Kymenlaakso vahvistaa TKI-yhteistyötään

Kymenlaakson aluekehittäjätahot ovat perustaneet eilen 17.6.2020 Kymenlaakson korkeakouluyhdistys ry:n. Sen tehtävänä on vahvistaa Kymenlaakson tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoimintaa sekä lisätä yhteistyötä Kaakkois-Suomessa toimivien yliopistojen ja ammattikorkeakoulun sekä vapaan sivistystyön oppilaitosten kanssa, tieteellisen tutkimustyön vahvistamiseksi. Tutkimusalojen valinnoissa painotetaan erityisesti Kymenlaakson älykkään erikoistumisen strategian mukaisia kärkialoja. Kymenlaakson korkeakouluyhdistys ry:n perustamiskokous pidettiin keskiviikkona 17.6.2020 Kotkassa.

Korkeakouluyhdistyksen perustajajäseniksi kutsutut tahot jakavat yhteisen huolen maakunnan tulevaisuudesta. Tarvitaan laajaa yhteistyötä sekä uusia investointeja ja innovaatioita aluekehitystyön tueksi. Kymenlaakson korkeakouluyhdistys mahdollistaa rahoituksen kokoajana laajapohjaisemman yliopistotason tutkimuksen rahoituksen saamisen maakuntaan. Yhdistyksen perustamisella tavoitellaan maakunnan tki-menojen lisäämistä vähintään koko Suomen keskitasolle, toteaa perustamisprosessia johtanut maakuntajohtaja Jaakko Mikkola.

Kymenlaaksossa on käynnissä useita merkittäviä teollisuuden investointiprojekteja. Jo päätetyt sekä tulevat sijoittumis- ja investointiprojektit tarvitsevat korkeatasoista tutkimusta oman tki-toimintansa tueksi sekä uusien tuotteiden ja yritystoiminnan aikaan saamiseksi. Kymenlaakson kanssa sijoittuvista yrityksistä kilpailevilla seuduilla on olemassa vakiintunutta tki-yhteistyötä yliopistojen kanss.  Tämä on ollut näiden seutujen selkeä kilpailuetu. Useat yritykset, aluekehittäjätahot, korkeakoulut ja yliopistot sekä kulttuuria ja tiedettä rahoittavat tahot ovat jo pidempään olleet huolestuneita yritysten tki-rahoituksen vähyydestä Kymenlaaksossa.

Kymenlaakson korkeakouluyhdistyksen koordinoinnista vastaa Kymenlaakson liiton osana toimiva Kymenlaakson kesäyliopisto. Yhdistyksen perustamisasiakirjan allekirjoittivat Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun, Kymenlaakson kauppakamarin, Kymen yrittäjien, Kouvola Innovation Oy:n, Cursor Oy:n, Kymenlaakson liiton ja Kymenlaakson kesäyliopiston johto. Myöhemmin jäseniksi voidaan kutsua myös muita toimijoita.

Kymenlaakson korkeakouluyhdistys ry on ”Kymenlaakson TKI-osaamisen vahvistaja ja uudistumisen mahdollistaja!”

 Lisätietoja:
Jaakko Mikkola
maakuntajohtaja
Kymenlaakson liitto
puh: +358 40 548 0311
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Elina Ivakko
rehtori
Kymenlaakson kesäyliopisto
puh. +358 40 555 9094
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

| Pia Hurtta | Ajankohtaista